The formula of benzoic acid is C6H5COOH. According to the drawing at the website above, benzoic acid has one hydroxyl group. This means one mole of benzoic acid will react with one mole of sodium hydroxide. To determine the number of moles of benzoic acid that remain, subtract these two numbers.
Answers & Comments
To determine the number of moles, multiply the volume in liters by the molarity.
For benzoic acid, V = 0.1 liter
For NaOH, V = 0.05 liter
For benzoic acid, n = 0.1 * 0.280 = 0.028
For NaOH, n = 0.05 * 0.14 = 0.007
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/benzoic_...
The formula of benzoic acid is C6H5COOH. According to the drawing at the website above, benzoic acid has one hydroxyl group. This means one mole of benzoic acid will react with one mole of sodium hydroxide. To determine the number of moles of benzoic acid that remain, subtract these two numbers.
n = 0.028 – 0.007 = 0.021
Let’s determine the total volume.
V = 0.1+ 0.05 = 0.15 liter
Molarity = 0.021 ÷ 0.15 = 0.14
Now we can use Ka.
.
C6H5COOH + H2O → C6H5COO-1 + H3O+1
[C6H5COO-1] * [H3O+1] ÷ [C6H5COOH] = 6.4 * 10^-5
The number of moles of the benzoate ion is 0.007.
Molarity = 0.007 ÷ 0.15
This is approximately 0.0467 moles per liter.
(0.007 ÷ 0.15) * [H3O+1] ÷ 0.14 = 6.4 * 10^-5
[H3O+1] = 8.96 * 10^-6 ÷ (0.007 ÷ 0.15) = 1.92 * 10^-4
Now we can determine the pH.
pH = -1 * log 1.92 * 10^-4
The pH is approximately 3.72.
I hope this is helpful for you.
Moles Benzoic acid initially present = 0.1000 L X 0.280 mol/L = 0.0280 mol
Moles NaOH added = 0.050 L X 0.140 mol/L = 7.002X10^-3 mol
Moles benzoic acid remaining = 0.0210 mol
Molarity = 0.0210 mol / 0.150 L = 0.140 M
moles benzoate ion formed = 0.0070 mol
Molarity = 0.0467 M
Ka = 6.4X10^-5 = [H+][Benzoate]/[benzoic aicd]
6.4X10^-5 = [H+](0.0467)/(0.140)
[H+] = 1.92X10^-4 M
pH = 3.72